Aktuality

Príhovor predsedu KSK k ukončeniu školského roka

Vážení učitelia, milí žiaci,

tak ste to dokázali! Školský rok 2023/2024 je za nami, a to znamená jediné – prázdniny sa môžu začať! Ranné vstávanie sa na chvíľu odkladá presne pre 22 077 žiakov krajských stredných škôl. Zostáva vyriešiť už len jednu rovnicu o dvoch neznámych: kde zohnať čerstvý melón a bude dnes počasie na kúpalisko? Tento rébus iste všetci zvládnete na jednotku.

Milí učitelia, milí žiaci, chcem vám všetkým pogratulovať, pretože viem, že za každým vysvedčením sa skrýva kopec tvrdej práce – v laviciach aj za katedrou. Som presvedčený, že známky nie sú jediným meradlom vašich schopností. Pre mnohých z vás sa vyučovanie nekončilo zvonením po hodine a odhodlane ste sa zapájali aj do mimoškolských aktivít. To si veľmi cením.

Iste sa medzi vami nájdu takí, u ktorých koncoročné hodnotenie prevýšilo očakávania, ale možno patríte do tej druhej skupiny. Nebuďte sklamaní, zo svojej skúsenosti vám môžem povedať, že každá chyba pomáha posúvať sa dopredu. Je čas hodiť zlé za hlavu a nazbierať počas leta nové nápady.

Aj Košický samosprávny kraj využije prázdniny, aby sme priestory vašich stredných škôl opäť o čosi viac zmodernizovali. Nechajte sa prekvapiť! Župa ako zriaďovateľ podporuje všetko nové a moderné, čo rozhýbe kraj. A priestor rozhodnúť dávame aj vám! Pre svoju školu môžete získať financie formou participatívneho rozpočtu a skultúrniť si triedu alebo spoločné priestory.

Čo ma však mimoriadne teší, sú správy o vašich úspechoch, ktoré sme na župe počúvali počas celého roka. Či už išlo o Amavet, Hydrogen Horizon Grand Prix Pro, Western Edge First Lego League Open, ale aj žiacku časť Krajskej futbalovej ligy a celá fúra ďalších. Klobúk dole pred vami a ďakujeme, že je o našom kraji vďaka vám počuť!

Takže, čo vás čaká toto leto? Verím, že pred televíziou či nekonečným „scrollovaním“ uprednostníte dobrodružstvá, ktoré by závidel aj Indiana Jones. Aj leto prináša veľa príležitostí naučiť sa niečo nové – či už to bude surfovanie, alebo výroba domácej limonády. Hoci sa už vyberiete na hory, k moru, alebo na záhradu, myslite na to, že dôležitejšie ako destinácia, je spoločnosť, v ktorej si prázdniny vychutnáte.

Prajem vám všetkým zábavné leto, plné oddychu. Vráťte sa nabití energiou a pripravení na ďalšie dobrodružstvá - tento raz tie školské.

 

S priateľským pozdravom

Rastislav Trnka

Predseda Košického samosprávneho kraja